A NAV akár azt is láthatja, ki, mit csinál egy szállodában

A NAV akár azt is láthatja, ki, mit csinál egy szállodában
Felzúdulást keltett a szállodások körében egy januári NGM rendelet. Ennek betartásához ugyanis nemcsak a kiskasszákat kell lecserélni, de a központi rendszerek működését is alkalmassá kell tenni online adatszolgáltatásra. Február 28-tól már olyan részletességű jelentést kellene küldeniük, amely tartalmazza, mikor, milyen szolgáltatásokat vettek igénybe a vendégek. Az üzemeltetők szerint technikailag kivitelezhetetlen az átállás, másrészt adatvédelmi problémákat is felvet, ugyanis információt szereznek a hatóságok, hogy a vendég milyen egészségügyi kezelésen vett részt, illetve megismerik a fogyasztási szokásait.

 

Az online pénztárgépekre átállás már eddig is komoly nehézséget okozott a szállodáknak. Eddig úgy tudták, hogy a kasszacsere a hoteleken belül, többnyire az éttermi vagy wellness-részlegben lévő pénztárgépeket érinti. Egy január végi NGM-rendelet szerint azonban pénzátvételi helynek minősül minden olyan pont, ahol nyugtaadási kötelezettséggel járó fizetés történik – írja a vg.hu.

Ilyen lehet a szállodákban a masszázs, gyógyszállókban az orvosi ellátás, sportpályák használata. Ilyen széleskörű adatkezelés csak úgy képzelhető el, ha a recepción működő nagykasszákat is csatlakoztatják a NAV-hoz.

A rendelet szerint a kibocsátott számlák valamennyi adatát a számla kibocsátásának keltét alapul véve, naponkénti bontásban, a tárgyhetet követő hét negyedik napjáig, elektronikus úton kell megküldeni az adóhatóságnak. A szabály szerint február 28-tól már küldeni kell a részletes számlákat a NAV-nak.

A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) szerint a határidő tarthatatlan. Ennek többnyire informatikai akadályai vannak. Már korábban is azt mondták, hogy 2014 első vagy második negyedévének végére felelhet meg a hazai szállodaipar a pénztárgépekre vonatkozó törvényi elvárásoknak. Ennek fő oka, hogy a megrendelt pénztárgépek még nem is kaptak engedélyt vagy nem sikerült elegendőt gyártani. Már ez is közel 100 millió forint nagyságrendű egyszeri befektetést igényel egy nagyobb szállodalánc esetében. A nagykasszák cseréjére sokan nem is gondoltak. Az MSZÉSZ ezért levelet írt a szakminisztériumnak, amelyben tárgyalást kezdeményeztek.

A részletes számlák hetenkénti továbbítása pedig adatvédelmi problémákat is felvet. A szobaszámlán ugyanis a fogyasztási szokások mellett akár telefonköltségek és egészségügyi adatok is szerepelhetnek, ha valaki ilyen szolgáltatást vett igénybe.

Tavaly az augusztusi csúcsidőben a hazánkban működő kereskedelmi szálláshelyek száma 3035 volt. Ezen belül 1032 szálloda 60 ezer szobával, 1012 panzió több mint 11 ezer szobával működött. Az ágazat tavalyi összbevétele 297 milliárd forint volt.