Ha nem akar onlinekasszát, kerülje a névtelen vásárlókat

Egyik Olvasónk tette fel a kérdést, annak is pénztárgépre kell-e váltania, aki kézzel írott számlát adott eddig gépi nyugta helyett? A jogszabály szerint elvileg nem, de csak akkor mentesül valaki a kasszahasználat alól, ha minden vevője, partnere hozzájárul, hogy a nevét, címét felírja a számlára. Tehát kis túlzással állíthatjuk, a vásárló jóindulatán múlik, hogy a kereskedőnek kell-e onlinekasszát vásárolnia, vagy sem.

A NAV oldalán minden vállalkozó megnézheti, kit köteleznek kasszahasználatra. Ebben a tekintetben egyébként nem történt változás, ugyanannak a vállalkozói körnek kell kasszát üzemeltetnie, amelynek a február 15-én megjelent NGM-rendelet hatályba lépése előtt is. Hogy pontosan kik tartoznak ebbe a csoportba, az kiderül a NAV oldalán elhelyezett közleményből. Ebben a TEÁOR kód szerint felsorolják, mely tevékenységet végzőknek kell mindenképpen pénztárgéppel dolgozniuk (ők a pénztárgépre kötelezettek köre).

Azok, akik nem kötelezettek kasszahasználatra, hagyományos, papír alapú számlával is dolgozhatnak. Itt válik érdekessé a helyzet, hiszen a partner – vásárló, beszállító – neve és címe szerepel a számlán. Mi történik akkor, ha valaki nem hajlandó megadni ezeket az adatokat?

Erre is a NAV oldalán kaptunk választ.

Az Áfa tv. 166. §-ának (2) bekezdése alapján ha az adóalany nyugta helyett számlát bocsát ki, akkor mentesül az NGM rendeletben előírt gépi nyugtaadási kötelezettség alól. Amennyiben valamennyi termék értékesítése vagy szolgáltatás nyújtása esetében megismeri az adóalany a termék beszerzőjének, illetve a szolgáltatás igénybevevőjének a nevét és címét, akkor mentesülhet a gépi nyugtaadási kötelezettség, ezáltal a pénztárgép használata alól.

Az a különös helyzet áll elő, hogy ha bárki betér a boltba, és nem hajlandó megadni a számlázáshoz szükséges adatait, akkor a kereskedő nem tud nyugta helyett számlát adni, így pedig pénztárgépet kell(ene) használnia.