Későn állnak át a szállodák

Későn állnak át a szállodák
Komoly nehézséget okoz a szállodáknak az online pénztárgépekre átállás. Az előrejelzések szerint csak az első, vagy a második negyedévben végeznek a cserével. A Danubius 150 darabot rendelt, de a szükséges típus még engedélyt sem kapott. A szállodák nem kaphattak állami támogatást, ami súlyosan érinti a társaságokat.

Várhatóan csak 2014 első vagy második negyedévének végére felelhet meg a hazai szállodaipar a pénztárgéprendelet elvárásainak. Nem a recepciókon működő nagykasszákról van szó, hanem a hoteleken belül, integrált hálózatba kötött, többnyire az éttermi vagy wellness-részlegben lévő pénztárgépekről. A szállodák által leggyakrabban használt online típusok közül háromból még csak kettő kapott engedélyt, de azok is csak 2013 novembere, illetve decemberében – mondta a Világgazdaságnak a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének főtitkára.

Kovács István hozzátette: a szállodák néhány ezer darabot rendeltek. A szervezet korábbi helyzetértékelőjében a főtitkár úgy fogalmazott, a nagyobb szállodák és hálózatok részére hátrányos, hogy a pénztárgépek cseréjéhez nem kapnak támogatást. Az egyik tagszálloda esetében a teljes költség 2013-ban meghaladja a 30 millió forintot. Emellett minden szállodát terhel az adatforgalmazás költsége.

Az átállás komoly nehézséget okoz a Danubiusnak is – hangoztatta a vezérigazgató-helyettes. A pénztárgépek egy integrált rendszer részeként üzemelnek, így a társaság egy bizonyos speciális típushoz van kötve. Ezek még nem állnak rendelkezésre, engedélyezési eljárásuk folyamatban van – mondta a vezérigazgató-helyettes. Ráadásul az engedély után indul csak a gyártás, onnantól számítva 10-12 hét elteltével várható a szállítás. A szállodák valamennyi értékesítőhelyére mintegy 150 darab onlinekassza szükséges.

Tóbiás János szerint további nehézséget okoz, hogy a vállalat évek óta végzi az üzemeltetési rendszereinek fejlesztését, cseréjét, és jelenleg két olyan rendszer működik párhuzamosan, amelynek engedéllyel kellene rendelkeznie. Tóbiás János úgy fogalmazott, a beruházás értéke közel 100 millió forint egyszeri befektetést igényel, de nem elhanyagolhatók a rendszeres, éves support díjak (9 millió forint), valamint az adatforgalmi díjak (5 millió forint) sem.