Multiknak olcsóbb lesz az onlinekasszák havidíja?

Tiltakozik három szakmai szervezet, ugyanis attól tartanak, hogy a kiskereskedőkre arányaiban nagyobb terhet ró a pénztárgépek adatkapcsolatáért fizetendő havidíj, mint a multikra. A szolgáltatók kedvezményes csomagokat kínálhatnak a nagy cégeknek, hálózatoknak. A BKIK, az OKISZ és a KISOSZ egyeztetéseket kezdeményez a kormánnyal, hogy tegyék hatósági árassá ezt a költséget.

A Magyarországon működő gazdasági szervezetek többsége kis- és középvállalkozás, melyek működéséhez és fejlődéséhez előre látható, valamint könnyen kiszámítható környezetre van szükség. Aggodalomra ad okot, hogy az online adatkapcsolatra képes pénztárgépek üzemeltetése előre nem kiszámítható adatkommunikációs költséggel jár – írja a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, (BKIK), a Magyar Iparszövetség (OKISZ) és a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége (KISOSZ) közös közleménye.

A BKIK, az OKISZ és a KISOSZ egyaránt támogatják az online adatkapcsolatra képes pénztárgépek üzembe helyezését. Elutasítják viszont, hogy a mobilszolgáltatók egyes multinacionális cégekkel a jelenlegi helyzetben a kis- és középvállalkozásoknak kínált ár töredékéért köthetnek adatátviteli szerződést. Meggyőződésük, hogy egy állam által kötelezően előírt adatszolgáltatás díja nem lehet kevesebb a nagy cégek esetében, mint a mikrovállalkozások tekintetében, ha a szolgáltatás ugyanaz. Különös tekintettel arra, hogy a tárgyalások kezdetén az online kommunikációs szolgáltatók néhány száz forintos díjról tájékoztatták a vállalkozókat. A három szervezet együttesen tárgyalásokat kezdeményez a kormánnyal annak érdekében, hogy az online kommunikációs díj tekintetében hatósági fix árat vezessenek be. Ezen kívül kérik a kormányt, hogy vizsgálja meg az adatátviteli díj ÁFA tartalmának kérdését is.