Netes információk alapján is ellenőriz a NAV

Netes információk alapján is ellenőriz a NAV
Felhasználja a vállalkozások ellenőrzéséhez a nyilvános online adatokat idén az adóhatóság – írja a hvg.hu. A NAV operatív eszközökkel ellenőrzi az online pénztárgépek használatát is. Kiemelten figyelik a munkaerő-kölcsönzőket, de a mezőgazdasági termelők és az autószerelők, alkatrész-kereskedők is fokozott ellenőrzésekre számíthatnak. Bajban lehet az a cég, amely túl gyakran változtatja a székhelyét.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) idén már a világhálón nyilvánosan elérhető adatokat is felhasználja a visszaélések elemzéséhez. Ennek kiemelt jelentősége lesz az ellenőrzési célpontok kiválasztásában – írja a Mazars Kft. a NAV 2014-es vizsgálati szempontjairól szóló összefoglalójában.

Az adóhatóság a legjellemzőbb csalási struktúrák feltárását, valamint az érintett adózók azonosítását tűzte ki célul. Nagyon szeretnék beazonosítani az adóminimalizálók körét és a szervezett csalásban résztvevő, fiktív számlákat kibocsátó vállalkozásokat is.

Operatív ellenőrzések várhatók a pénztárgépek üzemeltetésével kapcsolatban. Ebben az esetben a várható mulasztási bírság magánszemélyeknél 500 ezer, cégek esetében pedig 1 millió forintig terjedhet.

A NAV ellenőrzésein kiemelt figyelemre számíthatnak azok a cégek, amelyeknek a székhelye gyakran változik, illetve ha a cím nem létező, esetleg székhelyszolgáltatónál jegyezték be. Az adóhatóságnak az is gyanús, ha a vállalkozás ügyvezetője, vagy a cég értékesítése esetén a vevő nem rendelkezik bejelentett belföldi lakcímmel.

Fontos vizsgálati szempont lesz az egyes adókedvezmények igénybevételének és felhasználásának szabályszerűsége, beleértve a fejlesztési adókedvezményt, a látvány-csapatsportok támogatását, a kisvállalkozások adókedvezményét és a befektetési adóalap-kedvezményt is. Kifejezetten fontos vizsgálati területté válik a munkaerő-kölcsönzés és kiszervezés, ezzel párhuzamosan ellenőrzésre kell számítani a foglalkoztatás elősegítésére irányuló támogatások és adókedvezmények igénybevételének jogszerű felhasználásában is.

2014-ben kiemelt figyelmet kap számos tevékenységi kör, például a mezőgazdasági szektorban a sertéstenyésztés, a húsfeldolgozás, a tartósítás és a malomipari termékek gyártása. A kereskedelemben a gépjárműjavítás, karbantartás és a gépjárműalkatrész-kiskereskedelem, illetve cukor, édesség, zöldség, gyümölcs és az élőállat nagykereskedelme kap figyelmet. Emellett a reklámügynöki, a munkaerő-kölcsönzési és a személybiztonsági tevékenységet folytatók is számíthatnak ellenőrzésre.