További csökkenés jöhet a kiskereskedelemben

Nem várható jelentős fordulat a hazai kiskereskedelmi forgalomban az idén sem a szakértők várakozásai szerint. Pozitívum, hogy a csökkenés mértéke kisebb lehet, mint tavaly volt.

 

A kiskereskedelmi forgalom 2013-ban összességében 0,7-1 százalék közötti mértékben csökkenhet. A továbbra is igen gyenge belső kereslet dezinflációs hatásai miatt azonban a kamatcsökkentési ciklus folytatása várható – idézi az MTI Suppan Gergelyt, a TakarékBank senior elemzőjét. A szakértő elmondása szerint a várakozásokat meghaladó mértékben, 4,1 százalékkal csökkentek a kiskereskedelmi eladások novemberben az előző évihez, 0,4 százalékkal az előző hónaphoz képest.

Az élelmiszerjellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek forgalma 2 százalékkal csökkent, egy hónap alatt pedig 0,4 százalékkal esett vissza. A nem-élelmiszer ágazatok forgalma 7,7 százalékkal mérséklődött, októberhez képest 1,1 százalékkal csökkent.

Suppan Gergely a bérek és nyugdíjak várható szerény mértékű idei reálnövekedése miatt a kiskereskedelmi forgalom stabilizálódására számít, ami az év második felében bázishatások miatt akár kisebb növekedést is mutathat. A stabilizálódást a januárban megugró fogyasztói bizalom is előrevetíti, ez azonban még nem elég ahhoz, hogy érdemi fordulat kezdődjön ebben az évben – hangoztatta az elemző.

A múlt évben az első negyedévet követően folyamatosan csökkent a hazai fogyasztás – mutat rá közleményében az Országos Kereskedelmi Szövetség. Az előrejelzések szerint a decemberi vásárlások ugyan felfelé húzták a mérleget, de az év egészét tekintve 2012-ben is csökkent az előző évhez képest a kereskedők forgalma az eladott árumennyiséget tekintve. A KSH nyers adatai szerint novemberben is több pénzt, összesen 692 milliárd forintot hagytak a vásárlók az áruházakban, de ez csak 4 milliárddal több, mint egy évvel korábban – derül ki az OKSZ közleményéből. A kereskedelmi szövetség szerint az előrejelzések azt mutatják, hogy 2013-ban sem tud növekedni a kereskedelmi fogyasztás, a piac kisebb mértékű zsugorodása várható.

A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az adatokat értékelve kiemelte, az európai tendenciának megfelelő a magyar kiskereskedelem alakulása. Az Eurostat eddig rendelkezésre álló adatai alapján az EU 12 országában mérséklődött a kiskereskedelemi forgalom novemberben, míg 10 országban növekedést regisztráltak. Az eurózónában 2,6 százalékos volt a visszaesés átlagos mértéke, míg az EU 27 átlagára vetítve 1,3 százalékos – idézi az MTI az NGM közleményét.

A negatív kiskereskedelmi statisztikákat magyarázzák külpiaci események, emellett a hazai magas eladósodottság leépítése és a lakosság óvatossága is szerepet játszik az alacsony belső keresletben. A nemrég publikált GKI fogyasztói bizalmi index 2-3 hónap óta tartó folyamatos javulása némi optimizmusra adhat okot a jövőt illetően – fogalmaz közleményében a tárca.