Új trükkök a kasszaellenőrzés kikerülésére

Többen próbálják kijátszani az adóhatósághoz bekötött pénztárgépeket, pedig még fel sem állt a rendszer – írta a Magyar Nemzet. Van, ahol a kasszák mellé elhelyeznek egy számítógépet, amely minden alkalommal kinyomtatja a blokkot, de az nem a hivatalhoz bekötött készülékből származik. A kereskedők trükkje lehet, ha összebeszélnek, mennyit vallanak be, így nem lesz kirívó különbség adott területen, ami feltűnne az elemzések során. Az online átállás ezzel együtt már most hatékony, jelentősen nőtt a bevallott bevétel az áfacsalással leginkább érintett szegmensben.

 

Kétféle módon ellenőriz a NAV, az egyik vizsgálat elsősorban az üzletben történik, a másik módszer, hogy a hivatal a rendelkezésére álló adatok elemzése alapján kutatja, teljesültek-e az adófizetési kötelezettségek.

A Magyar Nemzet szerint több trükköt is kitaláltak már a kereskedők. Elképzelhető, hogy a boltban a pénztárgép mellett működik egy számítógép, amely a bizonylatot nyomtatja, de nincs összekötve a kasszával. A vevő nem tudja, hogy a blokk nem a pénztárgépből származik. Ez a módszer a helyszíni ellenőrzésen megbukik, hiszen látja az ellenőr, hogy van forgalom, de a központi szerverbe nem jutnak el az adatok. Az ellenőrzéshez nem is kell a boltban tartózkodnia, az utcáról is lekérdezheti az adatokat PDA-n. A helyszíni ellenőrzéskor a NAV munkatársai külsőleg is megvizsgálják a kasszát, és ha sérülést találnak rajta, feltételezhetik, hogy manipulálták, vagy legalább is megpróbálták szétszedni.

A hatóság adatbányászati módszerekkel is ellenőriz, vagyis megvizsgálják, hogy adott üzlet egy bizonyos térségben mekkora forgalmat produkálhat reálisan. Ha lényegesen kevesebb szerepel a bevallásban, akkor gyanítják, hogy eltitkolják a valós bevétel egy részét. A kereskedők esetleg összebeszélhetnek, hogy mindenki nagyjából egyforma összeget valljon be, így a rendszer nem jelez különbséget. Ez azonban csak kisebb településeken működik, több száz kereskedő nem tud összebeszélni.

Az onlinekassza rendszer a trükközés ellenére máris azt eredményezte, hogy a bevallott bevételek növekedtek. Már tavaly 175 milliárd forinttal több bevételt vallottak be az áfacsalással erősen fertőzött szektorokból, mint az azt megelőző évben. Ha az online bekötés után nem is fehéredik ki teljesen a kereskedelem, lényegesen nagyobb lesz a lebukás veszélye.