Jó dinnyeszezon elé nézhetnek az üzletek

Jó dinnyeszezon elé nézhetnek az üzletek
A tavalyinál több, kiváló minőségű magyar dinnye kerül a kereskedőkhöz július első hetétől – mondta a FruitVeB elnöke az MTI-nek. Júliusban és augusztusban hazánk lesz Európa legnagyobb dinnyeexportőre. A termelők azt kérték a nagy áruházláncok képviselőitől, hogy július elejétől már ne rendeljenek importot, és ne akciózással kezdjék a magyar dinnye forgalmazását.

Júliusban és augusztusban várhatóan Magyarország lesz Európában a legnagyobb dinnyeexportőr, a hazai termés felét sikerül külföldre, elsősorban EU-s országokba szállítani – mondta a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke. A tavalyi 210 ezer tonnás mennyiségnél 5-10 százalékkal több várható e jóízű tökféléből.

Mártonffy Béla ismertette, a dinnyeszüret a baranyai Ormánságban kezdődik, Békésben folytatódik, július végén pedig már Tolnában, Hevesben és a Hajdúságban is megindul a begyűjtés a földekről. Legkésőbb augusztusban a szabolcsi termelők is bekapcsolódnak. A szakember elmondta, az elmúlt években a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Dinnyeszövetség és a FruitVeB közösen indított promóciójának hatására folyamatosan növekedett a magyar görögdinnye fogyasztása.

Mártonffy Béla beszámolt arról is, hogy hat áruházlánc (Auchan, CBA, Lidl, Metro, Spar, Tesco) már vállalta, hogy részt vesz a marketingmunkában, kóstoltatják is majd a vásárlókkal a magyar árut. Az elnök azt mondta, az utóbbi években stabilizálódott a dinnye ára a magyar piacon, sikerült megtalálni azt a sávot, amely a fogyasztóknak és a kereskedőknek, valamint a gazdáknak is megfelelő.

Idén nagyjából 6 000 hektáron termelnek dinnyét hazánkban. Az elmúlt három évben folyamatos volt a területi bővülés, ezalatt közel 1500 hektárral nőtt a dinnyével beültetett földek nagysága. A gazdák száma is emelkedett, ma közel 11 ezren élnek ennek termeléséből. A Dinnyetermelők Országos Egyesületének elnöke az MTI érdeklődésére azt mondta, idén az idő kegyes volt a dinnyéhez, mindeddig nagymértékben segítette a gyümölcs érési folyamatát, optimális a terméskötődés. Oravecz Tamás megerősítette, az utóbbi évek legjobb minősége várható, ha az átlagnak megfelelő marad az időjárás.