Nem érdekli a szlovákokat a számlalottó

A kezdeti nagy érdeklődés után tavaly jelentősen visszaesett a Szlovákiában 2013-ban bevezetett számlalottó résztvevőinek száma, az új szerencsejáték nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket − közölte keddi kiadásában a Hospodárské Noviny (HN) szlovák gazdasági-közéleti napilap. Az új szerencsejátékot az állam adóbevételeinek növelése céljából vezette be a szlovák kormány. Abban bíztak, hogy mivel az új szerencsejátékban befizetett összeg nélkül, csupán a pénztári számlák sorszámának felhasználásával lehet részt venni, a számlák iránti megnövekedett igény hozzájárul majd az adóelkerülések csökkenéséhez is.


A számlalottó bevezetésétől számítva tavaly karácsonyig 100 millió számlát jegyeztettek be a résztvevők. Míg az első hónapokban átlagban havi 13 millió számlát jegyeztettek be, ez a szám az elmúlt félévben havi átlag négymillióra esett vissza - állapítja meg a pozsonyi lap, amely szerint a szlovák kormány kezdeti várakozásai túl nagyok voltak.
A szlovák pénzügyi tárca mellett működő Pénzügy-politikai Intézet (IFP) legutóbbi elemzése szerint a számlalottó évi 7-8 millió euró, megközelítőleg 2,2-2,5 milliárd forint többletet hoz az államkasszába, ami Szlovákia éves teljes adóbevételének 0,2 százaléka. Ez az összeg a HN szerint aprópénz ahhoz az évi 235 millió euróhoz, megközelítőleg 73 milliárd forinthoz képest, amire abból számíthat a kormány, hogy az idéntől nem állította vissza az eredeti 19 százalékosra, hanem a Radicová kormány idején bevezetett 20 százalékos szinten hagyta az áfát.
A számlalottó ugyanakkor pozitív kiadás-bevételi mérleget tudhat magáénak, hiszen működtetése évi 2-3 millió euróba kerül, s vannak tagadhatatlan pozitív hozadékai is − vélekedik a szlovák lap. Rámutat: a számlalottó bevezetése óta jelentősen nőtt az adóhatósághoz érkező lakossági bejelentések száma, részben amiatt is, mert a bejelentők az adóhivatalban nem bejegyzett pénztárgépekből kibocsátott számlákkal nem tudtak részt venni a játékban.