Vészjelzés a világkereskedelemben

Vészjelzés a világkereskedelemben
A pénzügyi válság óta nem látott visszaesést szenvedett el a világkereskedelem tavaly, ami arra utal, hogy idén a világgazdaság egészének rossz éve lehet. A bajok egyik erős jele a kínai-brazil kereskedelem látványos összeomlása.

 

A feltörekvő országok gyengülő kereslete miatt a 2008-2009-es pénzügyi összeomlás és világgazdasági válság óta nem látott halvány évet zárt a világkereskedelem 2015-ben. A nemzetközi határokat átlépő áruk értéke dollárban számolva 13,8 százalékkal zuhant 2014-hez képest – idézte a Holland Gazdaságpolitikai Elemzőiroda adatát a Financial Times.

A hanyatlás legnagyobb része Kína és más feltörekvő országok kereskedelmének gyengülésére vezethető vissza – derül ki a számokból, amelyek elsők azok között a mutatók között, amelyek átfogó betekintést engednek a 2015-ös világkereskedelmi folyamatokba.

A világ legbefolyásosabb országait tömörítő G20 csoport jegybankárainak és pénzügyminisztereinek tanácskozása előtt Mark Carney, a Bank of England elnöke egy káros egyensúly kialakulására figyelmeztette kollégáit. Nevezetesen arra, hogy a világgazdaság beleeshet az alacsony növekedés, alacsony infláció és alacsony kamatok hármasának csapdájába.

A Baltic Dry index, amely a nagy tömegben szállított árupiaci termékek kereskedelmét tükrözi, történelmi mélypontra esett. Kína, amely 2014-óta – letaszítva az USA-t a trónról –  a világ legnagyobb külkereskedelmét lebonyolító országa, arról számolt be, hogy 2016 januárjában két szemjegyű mértékben esett vissza exportja és importja is.

A kínai-brazil külkereskedelem drámai példát ad a helyzet romlására. Az ázsiai óriás az autóktól a textíliákig sok mindent exportál latin-amerikai legnagyobb gazdaságába. Januári kivitele azonban 60 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A fordított irányú szállítások is elfeleződtek – derült ki a dán Maersk Line, a világ legnagyobb tengeri konténerszállítójának adataiból.

A világkereskedelem növekedése gyenge lesz, de nem várunk összeomlást – mondja Andrew Kenningham, a londoni Capital Economics vezető elemzője. Viszonylagos optimizmusát alátámaszthatja, hogy a világkereskedelem mennyisége 2,5 százalékkal bővült tavaly.