A boltzár után is jelentős a munkaerőhiány

A boltzár után is jelentős a munkaerőhiány
A statisztika szerint a vasárnapi boltzár eltörlése ellenére kevesebben dolgoznak a boltokban, mint egy évvel korábban. 2015. elejéhez képest másfélszeresére nőtt az üres állások száma, a kereskedelemben általánosnak mondható a munkaerőhiány. Az üres álláshelyek száma a kereskedelemben a tavaly februári 3260-ról idén februárra 4608-ra, vagyis 41 százalékkal nőtt a 4 főnél több embert foglalkoztató cégek körében.

 

A KSH legfrissebb adatai szerint a boltokban, áruházakban az elmúlt időszakban hullámzott a foglalkoztatottak száma, de azért egyes irányzatok jól kiolvashatók. Így 2015. első negyedévéhez képest 2016. első negyedévére 15 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma a boltokban, ami döntő részben a vasárnapi boltzárra vezethető vissza.

A 2016. áprilisi boltnyitáskor, a második negyedévben – év közben, az első negyedévhez képest – megugrott a foglalkoztatottak száma 17 ezer fővel. Ebben feltehetően benne volt, hogy a nyaralóhelyeken júniusban sok idényjellegű bolt is kinyitott, ahová kellett a munkáskéz. Azonban a KSH másik adatgyűjtése szerint 2016-ban év közben a 4 főnél nagyobb vállalkozásoknál az alkalmazottak száma nem változott, így az áruházak feltehetően más munkaerőforrásból merítettek: például alkalmi munkát vállaló diákok, nyugdíjasok, és munkaerőkölcsönzők munkatársai állhattak nagyobb számban munkába.

A legfrissebb KSH adatok szerint 2016. harmadik negyedévében – a második negyedévi ugrást követően – a foglalkoztatottak száma az egy évvel korábbi szintre olvadt: a kettő közötti nagy különbség, hogy most nyitva, akkor pedig zárva voltak vasárnap a boltok. Ez is azt támasztja alá, hogy hiába emelkedett egy év alatt a bolti dolgozók havi átlagkeresete 10%-kal, a létszámhiányt ez nem oldotta meg, legfeljebb a további csökkenést állította meg.

Az elmúlt években is hullámzott a foglalkoztatottak létszáma a boltokban, de összességében nőtt a számuk. Ebben nyilván volt némi nem elhanyagolható szerepe az online pénztárgéprendszernek is, hiszen a több nyugtaadáshoz azért már nagyobb létszám is kell:

2016. harmadik negyedévében a foglalkoztatottak száma alapján 250 ezer nő dolgozott a boltokban, áruházakban. Ez egyébként pontosan annyi, mint 2008. elején. Ebből a számból persze sokat faragott a válság időszaka, de végül is visszakapaszkodott a mutató a régebbi szintre. De eközben a férfiak száma megcsappant, hiszen a 2008. eleji közel 139 ezer főről 122 ezerre csökkent. Ez egyidejűleg azt is jelenti, hogy összességében ennyivel - 17 ezer fővel – csökkent a foglalkoztatottak száma a boltokban ebben az időszakban, és szinte kivétel nélkül a férfiak hagyták el a pályát, a szakma elnőiesedik.

2016. harmadik negyedévében a 250 ezer fős női létszám 6 ezer fővel volt kevesebb az egy évvel korábbinál. Ez persze az év végéig még változhat, bármilyen irányban.

(Forrás: Termékmix)