Beindultak a béremelések a kiskereskedelemben

Beindultak a béremelések a kiskereskedelemben
A Lidl Magyarország július elsejétől 15 százalékkal megemeli a vállalat minden fizikai dolgozójának bérét, így a márciusi 5 százalékos emeléssel együtt 20 százalékkal emelkedik idén a vállalat mintegy 3600 alkalmazottjának fizetése – közölte a Lidl. Más kiskereskedelmi láncoknál is várható a bérrendezés.

 

A Lidl a 2016-os gazdasági évben 1,2 milliárd forintot fordít az alkalmazottak bérfejlesztésére. A munkavállalók támogatásán túlmenően javasolják a szektorban definiált bérminimum megvalósítást is a kereskedelemi szakdolgozók védelmének érdekében. Az áruházlánc április 1-től egyebek mellett ingyenes egészségügyi szakellátásokat, szűrővizsgálatokat, illetve élet- és balesetbiztosítást tartalmazó, minden dolgozó számára elérhető egészségprogramot vezetett be. Márciustól összes munkavállalójának kedvezményprogramot is kínál, amelynek keretében 5-20 százalékos kedvezményt vehetnek igénybe a dolgozók 45 partner üzlethálózatában.

A Lidl 2004-ben jelent meg Magyarországon, mára már 165 áruháza, 3 logisztikai központja és több mint 4000 dolgozója van az országban. (A dolgozók 90 százalékát érinti a béremelés.) A cég a termékeinek csaknem 60 százalékát magyar beszállítóktól szerzi be.

A kiskereskedelemben, a fizetések sokévi stagnálását követően, elsőként az Auchan jelentett be két számjegyű béremelést tavaly. Áruházi dolgozóinak mintegy háromnegyede részesült átlagosan 10 százalékos bérfejlesztésben 2015 októberétől.

Idén a Sparnál is átlagosan 10 százalékos béremelésről állapodtak meg, a minimálbér és a szakképzettek bérminimuma pedig az országos megállapodás szerint 8,5 százalékkal nőtt a láncnál. A Tesco 2016. július 1-től átlagosan 11 százalékos fizetésemelést helyezett kilátásba, mind a 14 ezer, nem vezető beosztású dolgozójának. A Kika januárban egységesen 12,3 százalékkal emelte meg dolgozói fizetését, míg az IKEA-nál 2016 szeptemberétől növelik a bónuszokat, amely átlagosan 11 százalékos béremelkedésnek felel majd meg. A kereskedelmi láncoknál ezeket a lépéseket főként az egyre fokozódó munkaerőhiány kényszerítette ki.