Demján: 200-250 milliárdos kiesést jelent a vasárnapi zárás

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke szerint várhatóan 200-250 milliárd forint hiányzik majd a költségvetésből a boltok vasárnapi zárva tartása miatt, a foglalkoztatottak és az általános forgalmi adó kiesése következtében. Demján Sándor szerint a kieső bevételt újabb adókkal pótolhatják a költségvetés kiegyenlítésére.


A kereskedelmi értékesítés átlagosan ötször annyi hasznot hoz az államnak, mint az ipari termelés – mondta Demján Sándor. Az ipar átlagosan 5 százalékos haszonnal dolgozik, a kereskedelemben a 27 százalékos áfa több ennél – jegyezte meg. Hozzátette, ha a költségvetésből bevétel esik ki, akkor azt pótolni kell, új adó jön, mint az útdíj vagy a napelemekre kivetett adó. A vasárnapi zárva tartásról érdemi egyeztetés hiányában, egy üzleti terv alapján szűk körben eldöntött intézkedés támadás a vállalkozók tulajdona ellen, ami morálisan is elfogadhatatlan. Megjegyezte, hogy most egy kormányzati technológia ellen szólalnak fel, amellyel a versenytársakat adókkal, szabályzókkal tönkreteszik, majd olcsón felvásárolják, monopolhelyzet teremtve a piacon – írta az MTI.
Gaskó István, a Liga szakszervezetek elnöke elmondta, a Liga a VOSZ-szal együtt adott be népszavazási kezdeményezést az üzletek vasárnapi zárva tartása ellen, amit a Nemzeti Választási Iroda kedden átvett. A Liga elnöke hangsúlyozta, a munkavállalókat senki nem kérdezte meg a zárva tartásról, tudomásuk szerint az érintett kiskereskedelmi cégeknél a munkavállalók több mint 80 százaléka ellenzi az intézkedést.
Gaskó István úgy vélekedett, az üzletek bezárása miatt 25-30 ezer munkahely szűnik meg. Ehhez hozzáadódik, hogy az intézkedés a kapcsolódó kiszolgáló tevékenységekben – logisztika, beszállítás – további mintegy 15 ezer munkahely megszűnését jelentheti, elérve így az 50-55 ezres számot.
A Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ) szerint azonban megalapozatlanok a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) kijelentései a vasárnapi zárva tartás ügyében, és riogatás, hogy a költésvetési hiány növekedésével jár az intézkedés bevezetése.
A szervezet által az MTI-hez szerdán eljuttatott közlemény kiemeli: a fogyasztás nem függ a nyitva tartástól, azt elsődlegesen az igények és a jövedelmek határozzák meg. Európa nagy részében a vasárnapi nyitva tartást szabályozzák, több helyen a teljes zárva tartás valósul meg. Azokban az országokban, ahol a korlátozás fellazítása az elmúlt időszakban szóba került, ott ez kizárólag frekventált, idegenforgalmilag kiemelt területeken került napirendre, nem pedig az egész országra érvényes rendelkezés keretében.