Extraprofit-különadók: itt vannak a legújabb részletek!

A kormány nemrég bejelentette, hogy a rezsivédelmi és honvédelmi alap létrehozásával kötelezi a bankokat, a biztosítókat, a nagy kereskedelmi cégeket, a légitársaságokat, a telekommunikációs és energetikai cégeket arra, hogy extraprofitjukat ezekbe az alapokba fizessék be 2023 végéig, ezzel járulva hozzá a közös költségviseléshez. A csütörtöki kormányinfón elhangzott döntéseket az Adózóna portál foglalta össze.

– Extraprofit-különadók kerülnek a rezsivédelmi és honvédelmi alapokba.

– Csak magyar forgalmi engedéllyel rendelkező autóknak lesz lehetőségük arra, hogy az árstop időszakában hatósági áron tankoljanak Magyarországon.

– Az extraprofit-különadó 8 ágazatot érint: bankszektor (300 milliárd Ft az éves elvonandó profit), biztosítói szektor (50 milliárd Ft), energiaszektor (főként a MOL érintett, 300 milliárd Ft), kiskereskedelem (60 milliárd Ft), telekommunikációs szektor (40 milliárd Ft), légitársaságok (30 milliárd Ft), gyógyszerforgalmazók (20 milliárd Ft).

– Visszatér a reklámadó 2023. január 1-től, 15 milliárd Ft adóbevételt remél belőle a kormány.

– Összesen több mint 800 milliárd Ft bevételt vár a kormány az extraprofit-különadóból éves szinten.

– Elhangzott, hogy a biztosítói díjbevételekben 20 százalékos emelkedés várható.

– Hangsúlyozták: nem gondolják úgy, hogy az extraprofit-különadó indokot jelentene arra, hogy az érintett ágazat áthárítsa azt a lakosságra.

– Az állami beruházások egy évvel történő elhalasztásáról döntöttek, ami 800 milliárd Ft bevételmegtakarítást jelenthet ebben az évben.

– Minden árstopról külön fognak döntést hozni.

– Arra a kérdésre, hogy a vendéglátás miért maradt ki, hangsúlyozták, hogy a nagyobb összegekre fókuszál a kormány, ez az a 8 szektor, ahol a legtöbb profit termelődött, innen tudnak extraprofitot elvonni.

– Az extraprofit-különadó rendeleti formában, éves szinten kerül beszedésre, a 2022. évre vonatkozóan a teljes évre, az alábbi sávok szerint – a jelenlegi kiskereskedelmi adó kulcsai kerülnek felsrófolásra – és az alábbi mértékben kerülnek felszámításra:

          100 milliárd Ft feletti adóalap esetén: 2,7% helyett 4,1%;

          30 és 100 milliárd Ft közötti adóalap esetén: 0,4% helyett 1,0% lesz;

          500 millió és 30 milliárd Ft közötti adóalap esetén változatlan marad az adókulcs.

– A bankszektorban a nettó kamatbevétel, díj- és jutalékbevétel lesz az extraprofit-különadó beszedésének alapja, a biztosítóknál pedig a díjbevételek.

– Arra a kérdésre, hogy várható-e további adó, elhangzott, hogy a jelenlegi adórendszeren módosítanak, ha szükséges az extraprofit-különadón felül. Hozzátették, a jövedéki adó emelése, a népegészségügyi adó, és a cégautó adóztatásának módosítása várható, erről a Pénzügyminisztérium fog beszámolni a későbbiekben.

– Hangsúlyozták, a rendkívüli jogrendi felhatalmazás lehetőséget ad az intézkedések gyors bevezetésére.

– Az extraprofit-különadó pontos részleteit rendeletben teszik majd közzé.

Forrás: Adózóna

Illusztráció: pixnio