Ezeknek az élelmiszereknek lőhet ki az áruk a háború miatt

A Forbes magazin online kiadása összeállította azoknak az alapanyagoknak a listáját, amelyek ára ugrásszerűen nőhet az orosz-ukrán konfliktus hatására. A portál cikke a gázra, az olajra, a fémekre és a csipekre is kitért, mi pedig az élelmiszerekkel kapcsolatos várakozásokat szemlézzük.

A globális élelmiszerárak már 2021-ben is meredeken emelkedtek a magasabb energiaáraktól a klímaváltozásig több tényezőnek köszönhetően. Az élelmiszer-termelőkre valószínűleg további nyomás nehezedik, mivel a kulcsfontosságú inputok árai most emelkednek. Oroszország és Ukrajna együttesen a világ búzaexportjának több mint egynegyedét adja, míg Ukrajna egymaga a globális napraforgóolaj-export közel felét teszi ki. Mindkettő kulcsfontosságú árucikk, amelyet számos élelmiszertermékben használnak.

Ha a betakarítást és a feldolgozást akadályozzák a háború sújtotta Ukrajnában, vagy az exportot blokkolják, az importőrök nehezen tudják majd pótolni a készleteket. Egyes országok különösen függenek az Oroszországból és Ukrajnából származó gabonától. Például Törökország és Egyiptom búza importjának csaknem 70 százalékában rájuk támaszkodik. Mindeközben a kereskedelmi forgalom változása is elindult: Kína például már bejelentette, hogy megkezdi az orosz búza importját, kiterjedt búzaimport-megállapodást kötött a két ország február 24-én. Oroszország várhatóan belép Kína hatalmas növényiolaj-piacára is, mivel a kereskedők azt látják, hogy megnő a kereslet a Kínából származó orosz napraforgóolaj iránt, miközben a legnagyobb exportőr Ukrajna épp az oroszokkal hadakozik.

A globális élelmiszer-biztonsággal foglalkozó szakértők a háború kitörése óta rámutattak arra, hogy a világ több része milyen nagy mértékben támaszkodik Ukrajnára és Oroszországra a búza, a kukorica és egy csomó más alapvető áru tekintetében. Mivel ez a kínálat megszakad, felemeli a már amúgy is rekordszinten lévő élelmiszerárakat. Egy olyan időszakban, amikor a járvány gazdasági következményei már amúgy is megszaggatták a háztartások költségvetését, mindez a legpusztítóbb hatással az alacsony jövedelmű országokban lesz. Jelenleg az utolsó ukrán betakarításokból származó búza nagy részét már kiszállították az országból. Ennek ellenére körülbelül 30 százaléka még kiszállításra vár. Ez a helyzet a kukoricatermés körülbelül 45 százalékával is, kulcskérdés, hogy meddig maradnak zárva a kikötők.

Áprilisban újabb mérföldkő következik, amikor is meg kell kezdeni a kukorica, az árpa és a napraforgó vetését – nagyrészt azokon a területeken, amelyeket a harcok jelenleg érintenek. Az idei nyár egy újabb sorsdöntő időszakot hoz, ekkor kell megtörténnie a következő nagyobb búzabetakarításnak. Oroszország gabonavetés és -aratás tekintetében nem szembesül olyan mértékű fennakadással, mint Ukrajna, és a szankciók sem közvetlenül az orosz élelmiszerexportot célozzák, viszont a nagy szállítótársaságok sorra bojkottálják az orosz kereskedelmi partnereiket, emiatt is okozhat komoly fennakadásokat a háború a globális élelmiszerellátásban. Indiában már most 25 százalékkal megugrott a csirkehús ára a takarmányozási alapanyagok ellátási problémái miatt. Az étolaj pedig 10 nap alatt 10 százalékkal lett drágább.

Forrás: Forbes.hu

Illusztráció: pixabay