Később kezdtek zuhanni az árak

Később kezdtek zuhanni az árak
Az adventi időszakban a kiskereskedelem több szereplője csúcsra járt, ami annak köszönhető, hogy ez alatt a négy hét alatt vasárnap sem korlátozták a nyitva tartást. Idén a korábbi évekkel ellentétben a nagy leárazások nem indultak be a szenteste előtt, az árakat a két ünnep közötti napokban kezdték levágni a kereskedők – írja a vg.hu.

 

Újra tetten érhető volt a piacon a hét végi impulzusvásárlás, ami jó néhány bázisponttal erősíthette a decemberi kiskereskedelmi forgalom növekedését. Ugyanakkor a nagy karácsonyi bevásárlási hajrában újra „visszajöttek” a vasárnapi boltzár előtti szokások; a fogyasztók zöme a nagy alapterületű, nemzetközi láncokat kereste. Ennek megfelelően a multik az előzetes információk alapján jó évet zárhattak, ám a kisebb, magyar vállalkozásoknak valószínűleg kevésbé jött be az idei ünnepi szezon.

A plázákban működő boltok vélhetően jó decembert zártak, ahogyan a nagy nemzetközi márkák bevásárlóközpontokon kívüli üzletei is, ám ahogy a napi fogyasztási cikkek piacán, úgy itt is gyengébben szerepeltek a kevésbé ismert magyar boltok.

Idén a korábbi évekkel ellentétben a nagy leárazások nem indultak be a szenteste előtt, az árakat a két ünnep közötti napokban kezdték levágni a kereskedők. Emlékezetes, hogy 2014-ben, illetve az az előtti években, már december 21–22-én kezdetét vette a ruházati és iparcikküzletekben az árleszállítás, de kiugró akciókat szinte sehol nem lehetett látni. A mostani szezonban viszont a két ünnep között a 60-70 százalékos leárazások sem voltak ritkák, az 50 százalékos akció pedig szinte mindenhol megtalálható volt.

A napi fogyasztási cikkek piacán az igazi árháború csak aranyvasárnap indult be, egészen addig a diszkontok nem szálltak be a versenybe. A kiskereskedelem erejét mutatja, hogy a két ünnep között is folytatódott a karácsony előtti vásárlói roham, sőt január elején sem lettek sokkal kevesebben az üzletekben. Mindez arra engedi következtetni az elemzőket, hogy folytatódik az utóbbi években kialakult erős januári forgalmi trend.

Mindent összevéve vélhetően a decemberi forgalom folyóáron számolva a csúcs közelében lesz, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) úgy véli, hogy a decemberi értékesítés átlépheti az ezermilliárd forintot is.