Még több iparosnak kell kassza

Még több iparosnak kell kassza
Miközben újabb piac nyílt az online kasszák gyártói és forgalmazói előtt, arra is figyelniük kell, hogy felfrissítsék a gépeket, méghozzá viszonylag szoros határidővel. A rendeletben érintett kör a korábbi tervezethez képest bővült, az órások, cipészek, számítógép és telefonszerelők, kulcsmásolók, gravírozók is online kasszával dolgoznak szeptember után.

 

Gyorsított eljárásban kell megújítaniuk már forgalomban lévő pénztárgépeik típusengedélyeit azoknak a gyártóknak, amelyek meghatározó részesedést szereznének az újonnan megnyitott kasszapiacból – számol be a Világgazdaság. Köztudott, hogy szeptembertől sok szolgáltatónak kell majd online pénztárgéppel nyugtát adnia (a rendeletbe időközben bekerült, hogy nemcsak az autó-, hanem a számítógép- és a telefonszervizeknek, valamint az órásoknak is kötelező lesz majd az online kassza). A már meglévő több mint 210 ezer online pénztárgép újabb 30 ezerrel egészülhet ki, ami a legolcsóbb gépekkel számolva is legalább nettó 1,5 milliárd forintos piacot jelent a forgalmazóknak.

Novák Zoltán, a Magyar Pénztárgép Szövetség elnöke bízik abban, hogy a mostani döntés megnyithatja az utat olyan újabb szakmák bevonása előtt, ahol szintén előfordulhat a zsebbe fizetés. Más kérdés, hogy a 30 ezer új gép esetében új előírásoknak is meg kell felelni. Három hónap múlva már csak olyan gépet lehet forgalomba hozni, amelyet újra meg lehet személyesíteni (vagyis egy másik vállalkozásnak átadni), és amelyik képes a storno utasítás kezelésére. A forgalmazóknak és a NAV-nak is három hónapja van arra, hogy elvégezzék a szükséges változtatásokat, utána kezdődhet az engedélyeztetés. A szövetségi elnök szerint ez a minőségi gépeket forgalmazó cégeknek nem jelenthet problémát.

Másként látja a helyzetet az Alt Cash ügyvezetője, Madarász Jenő. Szerinte az újramegszemélyesítés a felhasználók számára jelent könnyebbséget, mert a használt pénztárgépek értékét növeli. Ugyanakkor szerinte az átszemélyesítéshez szükséges fejlesztések idő- és költségráfordítása több mint a fele az online pénztárgépek eredeti fejlesztési költségének. Ezeket pedig nem lehet csupán harmincezer pénztárgépre ráterhelni – hangsúlyozta.

A kérdés leginkább az, hogy mi kell az új feltételek teljesítéséhez. A szabály szerint ugyanis, ha az új kasszaverziót nem frissítésként vizsgáztatják, akkor a régi engedéllyel rendelkező, korábban eladott gépek a vásárlástól számított öt évig használhatók csak. Ha azonban a gyártóknak sikerül frissítésként átvinni a módosítást (és azt az összes korábban eladott gépnél is alkalmazzák), akkor a régi engedéllyel üzemelhetnek tovább a gépek, amíg csak bírják. Persze kérdés, mi kell a frissítéshez: egy új szoftvert központilag a NAV is kiküldhet, de ha minden gépben fizikailag is át kell szerelni valamit, az már jelentős idő és költség.