Nehogymá’ a kenyeres pult irányítsa a kemencét…

Nehogymá’ a kenyeres pult irányítsa a kemencét…
Egy év alatt 80 százalékkal, 4,4 milliárdra nőtt az egymással hálózatba kötött gépek és egyéb berendezések száma. A folyamat megállíthatatlan. Hamarosan eljuthatunk oda, hogy az üresedő kenyeres pult indítja majd be a kemencét, önmagától észlelve, hogy fogyóban van az áru. Az előrejelzések szerint 2018-ra már mintegy 10,8 milliárd berendezés kommunikál majd más gépekkel világszerte – derül ki a Vodafone felmérésből, amelynek eredményét az MTI tette közzé.

Rohamosan terjed az M2M (machine to machine), vagyis a gépek közötti kommunikáció. A kereskedelemben is egyre inkább jellemző lesz, hogy az intelligens rendszerek végzik el a háttérmunkát az ember helyett. Képzeljünk csak el egy okos polcot az üzletben, amely jelez a raktárnak, vagy éppen a kenyérsütő kemencének, ha már fogyóban az áru rajta. Nagyon gyorsan terjednek az érzékelők és az azokból származó információkat ember közvetítése nélkül megbeszélni képes eszközök.

Egy év alatt 80 százalékkal, 4,4 milliárdra nőtt a hálózaton keresztül egymással közvetlen kapcsolatban álló gépek és egyéb berendezések száma. Az előrejelzések szerint 2018-ra már mintegy 10,8 milliárd berendezés kommunikál majd más gépekkel világszerte – derül ki a Vodafone felméréséből.

A tavalyi évhez képest mért növekedés 30 százalékát három iparág adta; a gépjárműgyártás, a háztartási elektronika, illetve a közművek. Ezek tipikusan olyan szektorok, ahol a technológia segítségével távolról lehet eszközöket szabályozni, irányítani vagy kényelmi funkciókat elérhetővé tenni. Véleményünk szerint ugyanilyen terület a kereskedelem is, ahol a tárgyak közötti párbeszéd jelentősen megemeli majd az üzletek intelligenciaszintjét anélkül, hogy emberi erőforrást kellene rááldozni.

A Vodafone másodszor készítette el nemzetközi felmérését, amelynek során 600 vállalatvezetőt kérdezett meg 14 országban. A felmérés szerint a gépek közötti hálózati kommunikációt már a világ vállalatainak több mint ötöde használja. A kérdésekre adott válaszok alapján a háztartási elektronikai eszközök gyártóinak több mint háromnegyede be fogja vezetni az M2M lehetőségét termékeiben. Szintén jelentős, 57 százalékos elterjedtség várható az egészségügyben, de a szállítmányozásban is hatékonyabban lehet a technológia segítségével feladatokat szervezni.

A technológia fejlődésének köszönhetően az M2M beruházások megtérülése is jelentősen javult. Az idei kutatásban résztvevők 46 százaléka számolt be a megtérülés jelentős növekedéséről, szemben a tavalyi 36 százalékkal.