Kriminális fordulat, vesztegetés a gyanú

Nem a tegnapi volt az első házkutatás az Alt Cash Kft.-nél, már december közepén is jártak a nyomozók a cégnél – írta a nol.hu. Az akkor lefoglalt gépeket véleményezte az igazságügyi szakértő, ezután vonták vissza most azok engedélyét. A rendőrség gyanúja: vesztegetés. A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal közölte az MTI-vel, hogy a hivatal fordult a rendőrséghez.

 

Ismeretlen tettes ellen folyik a nyomozás, vesztegetés gyanújával – mondta a lapnak Kovács Viktória, rendőrségi szóvivő. Gyanúsítottként még nem hallgattak ki senkit. Eddig ugyan nem volt ismert, de tavaly december 13-án a rendőrség egyszer már tartott házkutatást az Alt Cashnél.

Az MKEH november 25-én adta ki a forgalomba hozatali engedélyt az Alt Cash koreai pénztárgépeire. December 12-én bejelentést kapott a hivatal, hogy az Alt Cash és Japan Cash gépeket olyan funkciókkal hirdetik, amelyekre a forgalmazónak nem volt engedélye. Az MKEH távirati irodához eljuttatott közleményében kijelentette, hogy ennek nyomán tettek feljelentést a rendőrségen, ismeretlen tettes ellen.

Másnap, az Alt Cashnél tartott első házkutatással egy időben a hatóság vizsgálatot indított, három nappal később lefoglalta az etalongépeket. Azokat csak közvetlenül a karácsonyi ünnepek előtt, december 21-én adták át az igazságügyi szakértőnek. Ő egy hónap alatt készítette el a szakvéleményét, amely alapján az MKEH január 23-án betiltotta az Alt Cash kasszáit.

A hivatalosan nem megerősített információk szerint az MKEH a NAV illetékes szakterületéről kapta a jelzést decemberben, hogy az Alt Cash gépei manipulálhatónak tűnnek, nem felelnek meg maradéktanul az előírásoknak. Az MKEH szerint volt egy olyan biztonsági rés az adóügyi ellenőrző egység (AEE) szoftverében, amelyet kihasználva a pénztárgépen a nyugtára megtévesztésig hasonlító bizonylatok nyomtathatók, de azokat nem tárolja az AEE.

Az MKEH szerint ez olyan „rejtett funkció” volt, amely az engedélyezési eljárás során nem fedhető fel, mivel a programok megfelelőségéről és a rejtett funkciótól való mentességről független tesztelők nyilatkoznak, akik viszont a forgalmazó megbízásából, annak felkérésére adják ki a tanúsítványt.

Időközben az Alt Cash is megkapta a szóban forgó igazságügyi szakvéleményt, amelyben szerintük messze nem olyan súlyú problémára derítettek fényt, mint amilyennek azt a hivatal lefestette. Hangsúlyozták: az igazságügyi szakértő is pusztán „biztonsági rést” emleget, nem „rejtett funkciót”.

Az Alt Cash emellett honlapján közleményt jelentetett meg, amely szerint az MKEH által feltárt „apróbb szoftveres hibát” már azonosították, és ma este kijavítják. A tesztelést követően néhány napon belül bemutatják a hibátlan készüléket.