A hitelesség válik a hirdetések legfontosabb hozzávalójává?

A felhasználói tartalom és a valós vásárlói élmények jelentősége folyamatosan nő, amihez a TikTok és az Instagram Reels optimális technikai feltételeket biztosít. A Store Insidernek nyilatkozó Bauer Zsófia szerint hazánkban is folyamatosan terjednek az új hirdetési módszerek, de még bőven akadnak kiaknázatlan lehetőségek. A szakportál szemlézi az ESM Magazine cikkét is, amelyben az Emplifi nevű, vásárlói élményeket kutató és fejlesztő vállalatra hivatkozva arról írnak, hogy 2023 a közösségi médiában a hitelesség éve lesz, azáltal hogy a gyártók a felhasználói tartalom felé fordulnak és folytatódik a terjeszkedés új platformok felé, mint a BeReal és a TikTok.

Az előttünk álló évre tekintve az Emplifi 5 trendet azonosított, amelyek világszerte uralni fogják a kiskereskedelmi és FMCG-vállalatok hirdetési stratégiáját. A Store Insider kérdéseire válaszolva Bauer Zsófia, a kvalitatív piackutatásra szakosodott Ynsight Research Kft. kutatási igazgatója nyújt betekintést hazánk közösségi médiával kapcsolatos folyamataiba.

1. A felhasználói tartalom mindent visz 

Az Emplifi szerint a felhasználói tartalommal hirdető weboldalak 29 százalékkal magasabb konverziós rátával [a vásárlók aránya a látogatókon belül] rendelkeznek, mint a többi weboldal. A gyártók valószínűleg sorra felismerik majd ennek fontosságát és erősíteni fogják a vásárlók bevonását. 

Bauer Zsófia a Store Insider kérdésére válaszolva elmondta, a jelenség hazánkban is „egyre inkább terjed, ugyanakkor még bőven van kiaknázatlan lehetőség. A nemzetközi trendek azt mutatják, hogy egyre fontosabbá válnak a felhasználói tartalmakra épülő kampányelemek. Éppen emiatt az egyik várható trend a közösségi média világában, hogy a nagy márkák mellett a kisebb vállalkozások is ebbe az irányba nyitnak, és termékeiket felhasználók által gyártott tartalmakon keresztül népszerűsítik a közeljövőben.”

Kyle Wong, az Emplifi fő stratégiai vezetője hasonlóan vélekedett: „a hitelesség kulcsfontosságú lesz 2023-ban, és mi lehetne hitelesebb, mint az, ha a saját vásárlóidat helyezed reflektorfénybe? Várhatóan a brandek bátorítani fogják a felhasználókat, hogy osszák meg a véleményüket és tapasztalataikat.”

2. A fogyasztó influencerek felemelkedése

A felhasználói tartalomhoz kapcsolódóan fog kibontakozni az Emplifi szerint a fogyasztó influenszerek megjelenése.  A marketing kampányok költségesek lehetnek, különösen ha influenszerek is részt vesznek benne. Az Emplifi szerint a brandek átlagosan több mint 100 dollárt fizetnek az influenszereknek egy megjelenésért. Ezzel szemben a felhasználók által gyártott tartalom ingyenes, vagy csak alacsony költségekkel jár.

Bauer Zsófia szerint „a klasszikus influenszertartalmak mellett kiemelkednek és gyakran hitelességet közvetítenek a mikro- és nano-influenszerek által készített tartalmak, amelyek nem is terhelik meg annyira a márkák költségvetését.

Ahogy a Z generáció vásárlóereje növekszik, az ő igényeik kerülnek előtérbe és a gyártók hitelessége fontosabbá válik. Egy felmérés szerint a Z generáció tagjainak 82 százaléka jobban bízik a valódi felhasználókról készült tartalmat bemutató cégekben, mint a hagyományosan reklámozó vállalatokban.

3. Folytatódik a rövid videók uralma

A TikTok felfutása jelezte a rövid videók sikerét, amit aztán követett az Instagram Reels, túlszárnyalva minden másfajta Meta-platformokon megjelenő tartalom népszerűségét. 2022 harmadik negyedében az Instagram-fiókkal rendelkező vállalatok 80 százaléka legalább egy Reel-t feltöltött. Ez nagy növekedés 2021-hez képest, amikor a brandek csupán 41 százaléka gyártott Reels-tartalmat. 

„Egyre több márka kihasználja az Instagram és a TikTok nyújtotta lehetőségeket, amelyek technikailag is folyamatosan egyre több megoldást és lehetőséget nyújtanak a felhasználók tartalomgyártásához. Felmérések szerint márkák követésében nemzetközi szinten már az Instagram van az első helyen, de a Facebookon kívül népszerű a Pinterest is. A Snapchaten való hirdetés olyan lehetőséget is ad a márkáknak, hogy a Lenses funkcióit használva egy virtuális élményt teremtsen a felhasználók számára” – mondta Bauer Zsófia.

„Új videóformátumok megjelenésével, mint amilyen az Instagram Reels is volt, a hirdetők új kihívással néznek szembe. Fel kell készülniük stratégiájuk megváltoztatására és a videók készítésére több forrást kell fordítaniuk” – jegyezte meg Zarnas Arlia, az Emplifi marketing vezetője.

4. Közösségimédia-felületek segítségnyújtása

Friss tanulmányok szerint a fogyasztók kétharmada a vásárlási folyamat során a közösségi médiát használja, hogy a kérdéseire választ kapjon, online rendeléseket tegyen és a vásárlás utáni problémáira megoldást találjon. Ugyanakkor sok negatív élmény is éri a felhasználókat, mint a lassú válaszadás és az állandó ügyfélszolgálat hiánya. 

Az Emplifi szerint a vásárlók 52 százaléka egy órán belül vár választ a kérdéseire, 22 százalékuk részesíti előnyben a közösségi médiát, 19 százalékuk az e-mailben történő kommunikációt és 16 százalékuk a weboldalakon elérhető chatfelületeket. 

Bauer Zsófia szerint „a fiatal vásárlók körében kimutatható, hogy vásárlás, utazástervezés vagy akár vendéglátóhely-választás esetén már nem a megszokott keresőmotorokon kutakodnak. Ők a közösségi médiához fordulnak, onnan tájékozódnak – sokan Instagramról vagy TikTokról. Egyre több esetben találkozhatunk olyan megoldásokkal is, hogy a közösségimédia-felületen közvetlenül elérhető a vásárlás funkciója. Ez szintén tovább terjed majd az elkövetkező években"

5. Több befektetés a TikTok-hirdetésekben

A TikTok 30 millió aktív, napi szintű felhasználóval büszkélkedhet, ami vonzó befektetési célponttá teszi 2023-ban. 2022 második negyedéves adata alapján a gyártók 231 százalékkal emelték meg befektetéseiket az előző év azonos időszakához viszonyítva a TikTok felületén.

„30 millió napi felhasználóval nem csoda, hogy a brandek kezdik felismerni a TikTok-ban rejlő potenciált. Nemcsak népszerűséget generál a platform, hanem jelentős hozzájárulást a bevételekhez is” – mondta Arlia.

A #TikTokMadeMeBuyIt [a TikTok miatt vettem meg] hashtag 31 milliárd megtekintést ért el, jól mutatva, hogy milyen hatékony eszközzé vált a platform.

+1. A hitelesség mint extra hozzávaló

Bauer Zsófia elmondta, „tartalom tekintetében fontos kiemelni, hogy a fiatalabb fogyasztók körében egyre fontosabb a márka által képviselt értékekkel való azonosulás, így megjelenik az igény, hogy a kontentkreátorok ne csupán népszerűek legyenek, hanem értékrendjükkel is erősítsék a márkákat. Nemzetközi szinten ez már egy elterjedt gyakorlat, és itthon is egyre fontosabb eleme lesz a tudatosabb vásárlók megszólításának.” 

Az Emplifi egybehangzó véleménye szerint a hitelesség lesz az a hozzávaló, ami egy átlagos reklámot kiemelkedővé tud tenni. Arlia szerint „a felhasználói tartalom és az eredeti, alacsony költségvetésű videók egyre fontosabb szerepet fognak játszani a digitális térben, mert a fogyasztók már kevésbé vevők a pompázó hírességekkel teli reklámokra, inkább a valódi vásárlók élményeire kíváncsiak.”

Forrás: storeinsider.hu/esmmagazine.com

Illusztráció: PxHere