Csak egy hónappal hosszabbították meg az árstopot

Augusztus elsejével megszűnik az élelmiszerárstop Magyarországon, azonban a kötelező akciózás mértéke 10-ről 15%-ra emelkedik  tudatta a Portfolio.hu online gazdasági újság a csütörtöki kormányinfón elhangzottak nyomán.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter az eseményen arról beszélt, augusztusban várhatóan 15% környékére csökken az infláció, amely az év végére akár egy számjegyű is lehet. Úgy fogalmazott, ez az oka annak, hogy a kormány változtat az árstopon, már csak egy hónapig hosszabbítja meg, augusztus elejéig. Utána megszűnik, amire Gulyás Gergely szavai szerint azért van lehetőség, mert „betöltötte a szerepét”.

Ugyanakkor a kötelező akciózás 10% helyett 15% lesz, vagyis a boltoknak nagyobb mértékű kedvezményeket kell adni a kötelező akciók esetében. A kötelező akciózás emellett kiterjed azokra a termékekre is, amelyek az élelmiszerárstop hatálya alá tartoztak eddig. Ennek alapja a bruttó beszerzési ár lesz (beszállítói ár), ezt kell majd 15%-kal csökkenteni.

A hírhez a Portfolio hozzáfűzte, számos árstopos termék esetében csaknem duplázást kellene végrehajtani ahhoz, hogy azok visszatérjenek a piaci árhoz. Ezt fékezi a kormány azzal, hogy a kötelező akciók hatálya alá helyezi az árstopos termékeket. Az árstop kivezetése a piaci folyamatokhoz való visszatérés szempontjából kedvező fejleménynek mondható, hiszen érdemi árleszorító hatással eddig sem bírt, mellékhatásai viszont kifejezetten károsak voltak. A nagy láncok nagyrészt a többi, nem árstopos termék árába építették be a befagyasztott árú termékeken elszenvedett veszteséget.

Az árstop hozzájárulhatott a kisboltok bezárási hullámának felerősödéshez, akik nem bírták a veszteséget (a kevesebb termék miatt nem tudták szétszórni a veszteséget, illetve egyébként is drágábbak, ami korlátozta a kompenzációt). Az árstop miatt ráadásul megnőtt az importtermékek súlya, rontva egyrészt a termékminőséget, másrészt a magyar élelmiszeripar helyzetét.

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára úgy értékelte a változásokat, hogy továbbra is a kisboltok lesznek a legnehezebb helyzetben. Ugyanakkor meg kell várni a részletszabályokat, hogy pontos képet lehessen alkotni a hatásokról.

Forrás: Portfolio.hu

Illusztráció: kormany.hu/Saját szerkesztés