Elkészült a rendelet – de még nem hirdették ki

Elkészült a pénztárgépek és a NAV közötti online kapcsolat kialakítását szabályozó rendelet tervezete. A jogszabály nyilvánosságra kerülését mindenki fokozott érdeklődéssel várja.

Hamarosan nyilvános lesz a pénztárgépek és a NAV közötti elektronikus kapcsolat kiépítését előíró jogszabály – közölte az Index hírportál érdeklődésére az NGM sajtóirodája. A minisztérium állítása szerint tehát elkészült az onlinekassza rendelet tervezete, azonban ennél többet egyelőre nem árultak el.

Továbbra sem lehet tudni, milyen dátum szerepel majd a jogszabályban az átállás határidejére, az azonban valószínűnek tűnik, hogy az eredetileg tervezett április elsejei indulásról le kell mondani. Ez a céldátum ugyanis még akkor is tarthatatlan lenne, ha a korábban szakmai forrásokból elhangzó 350-400 ezer pénztárgép helyett mindössze 200 ezer kasszát kellene cserélni, ahogyan arra Balogh Ádám, az NGM helyettes államtitkára is utalt korábban. A jelenleg ismert paramétereknek megfelelő pénztárgépek ugyanis nem állnak rendelkezésre, ezért azokat ki kell fejleszteni, majd engedélyeztetni és ezt követően kezdődhet az új rendszer kiépítése.

Az Index beszámolója szerint az átállást követően a pénztárgépeket fel kell készíteni arra, hogy két napig működjenek áram nélkül is, emellett kétórányi folyamatos adattovábbításra is képesnek kell lenniük. Ráadásul egy minimum 16 gigabájtos merevlemez is kell a gépbe, hogy rögzíteni tudja majd az adatokat.

A szakértők becslései szerint az egyes fázisok – fejlesztés, engedélyeztetés, telepítés – egyenként hónapokat vehetnek igénybe, vagyis a végrehajtási rendelet megismerése után is rengeteg idő kell majd, hogy elindulhasson élesben a rendszer. Az Onlinekassza.hu-nak korábban nyilatkozó szakértők egyöntetűen hangsúlyozták, hogy a kapkodásnak, nem megfelelően előkészített élesítésnek rendkívül komoly kockázatai vannak. A kormányzat részéről persze érthető, ha sürgetnék a projektet, hiszen az I. Matolcsy-csomag 95 milliárd forintnyi többletbevétellel számolt az onlinekassza rendszer révén 2013-ra. Minél később valósul meg az átállás, annál nagyobb lehet az eltérés a tervezett és a tényleges számok között. Érdemes megemlíteni, hogy erre az évre igen nagy – mintegy 500 milliárd forintos – költségvetési tartalékot képezett a kormány, ami arra is utalhat, bekalkulálták, hogy sem az onlinekassza projektből, sem az e-útdíjból nem jön be a remélt összeg.

Ráadásul a pénztárgépek és a NAV közötti online kapcsolat kialakítása komoly beruházást igényel az érintett szereplőktől, amelyhez egyértelműen állami támogatást várnak, ahogyan ezt Vámos György, az OKSZ főtitkára is vázolta az Onlinekassza.hu-nak adott interjúban. Ennek mértékét egy tavaly megszellőztetett minisztériumi háttértanulmány még 17 milliárd forintra becsülte, azonban Balogh Ádám legutóbb tízmilliárdos keretről beszélt. Ez ha az NGM helyettes államtitkára által közölt, 200 ezres kasszaszámot vesszük alapul, akkor 50 ezer forintot jelent pénztárgépenként, ez azonban valószínűleg csak a teljes költségek kisebb hányadát fedezi majd.

Az egyértelmű, hogy a rendelet megjelenése számos kérdést tisztáz majd, azt pedig csak remélni lehet, hogy nem vet fel még többet. Az onlinekassza projekt ugyanis a hírportálunknak nyilatkozó szakértők szerint hasznos eszköze lehet a kereskedelem fehérítésének, és ha az idén nem is, de a következő években jelentős mértékben növelheti a költségvetési bevételeket.